۰۲۱۴۴۰۰۰۱۸۳ - ۰۹۲۰۱۳۲۳۴۰۳

قانون جدید تمدید اجاره در سال ۱۴۰۲

یکی از موارد مهم حقوقی مبحث اجاره است که دارای قوانین متعددی است یکی از آن‌ها قانون جدید تمدید اجاره است که افراد پیرامون آن بسیار سؤال می‌پرسند. زیرا تمدید اجاره برای موجر و مستأجر از جمله موضوعات مهم است. همراه دیپلمات  باشید.

قانون جدید تمدید اجاره
در قانون تمدید اجاره پیرامون مسائل مختلف صحبت شده است. در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

سقف اجاره مسکن
طبق قانون جدید تمدید اجاره مالکان باید مبلغ اجاره و پیش‌پرداخت را طبق قانون تعیین کنند. در سال‌های اخیر باتوجه‌به افزایش قیمت‌ها و نرخ تورم میزان اجاره‌بها به شکل بی‌سابقه‌ای افزایش داشته است.

برای حمایت‌کردن از مستأجران و سازماندهی وضعیت آشفته اجاره مسکن، سران سه قوه برای سقف اجاره‌بها در سال جدید تصمیم گرفتند. این موضوع به نام قانون افزایش اجاره‌بها یا قانون تمدید اجاره‌نامه بین مردم شناخته شد.

طبق این قانون اگر مستأجری قصد تخلیه داشته باشد، موجر باید آن را بپذیرد و نمی‌تواند وی را مجبور به تمدید اجاره کند؛ اما موجر باید تمدید مدت اجاره را طبق قانون بپذیرد.

حداکثر میزان افزایش اجاره طبق قانون جدید تمدید اجاره در تهران
یکی از موضوعات مهمی که در خصوص تمدید مدت اجاره مطرح می‌شود، میزان حداکثری برای افزایش اجاره‌بها است. حداکثر میزان اجاره باتوجه‌به شهر محل سکونت افراد متفاوت است. یعنی حداکثر میزان افزایش اجاره در تهران و کلان‌شهرها، با شهرستان‌های دیگر متفاوت است. مطابق قانون افزایش اجاره‌بها، حداکثر میزان افزایش اجاره در تهران و کلان‌شهرها، ۲۵ درصد خواهد بود.

در واقع یعنی مستأجری که در تهران خانه‌ای را اجاره می‌کند و اکنون طبق قانون تمدید اجاره باید آن را تمدید کند، موظف است حداکثر ۲۵ درصد بیشتر از نرخ سال قبلی را به صاحبخانه بپردازد.

البته لازم به ذکر است اگر موجر و مستأجری قیمت کمتری از ۲۵ درصد را با هم توافق کنند، از نظر قانون مورد حمایت قرار می‌گیرند. یعنی در واقع این ۲۵ درصد حداکثر میزانی است که اجاره‌بها را می‌توان افزایش داد و مبلغ کمتری از آن نیز مورد قبول است.

 نظرات کاربران

لطفا دیدگاه خود را درباره این نوشته برای ما ارسال کنید


بروز رسانی در ۱۴۰۲/۰۵/۲۸